martedì 25 ottobre 2011

Ślub w Rzymie - ucieczka od polskich tradycji, czy nowy trend w modzie ślubnej?

Najnowszy artykuł mojego autorstwa opublikowany na ramach dwutygodnika Nasz Swiat
     
      Coraz więcej Młodych Par decyduje się na ślub za granicą. Zawieranie małżeństwa za granicą stało się trendem w modzie ślubnej nie tylko wśród Polaków, ale także innych narodowości.
Przygotowanie wesela w Polsce wiąże się z dużymi kosztami, których nie zawsze są w stanie wziąć na siebie nowożeńcy lub rodzice Młodej Pary. Dlatego rozwiązaniem może być zorganizowanie ślubu za granicą,  np. w Rzymie, połączone razem z podróżą poślubną.
      Przyczyny ślubu za granicą są różne. Większość par ucieka od zgiełku tradycyjnych wesel, gdzie są zobowiązani zaprosić wszystkich, nawet nie zawsze chcianych gości, ciotek, wujków, itp. Inni decydują się żeby ich uroczystość była inna, kameralna, bez gości i znajomych, nawet rodziny. Brzmi to egoistycznie, ale ma to być przecież wydarzenie tylko dla samych nowożeńców, tym bardziej w przypadkach osób, które poprzednio były już w związkach. Najczęściej ich pierwsze śluby był tradycyjne, w kościele, z przyjęciem i masą gości. Nie można powiedzieć że były złe, ale często ma się wrażenie, że były bardziej zorganizowane dla zaproszonych gości niż samej Młodej Pary. Do Rzymu przyjeżdżają także młode pary które chcą, żeby ich ślub był wyjątkowy i niezapomniany.
     Włochy to jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie, znane ze swojej historii, sztuki i przepięknego krajobrazu. Tradycja, dobre wina i specjały kulinarne kuszą swoich turystów. Magiczna atmosfera miasta, historia i nowoczesność łączy się w idealną całość, pozwala odkryć nieznany dotąd styl życia i przeżyć tak szczególne niezapomniane chwile zawarcia związku małżeńskiego.
Magia miasta jest ukryta w samej nazwie ROMA (czytając od tyłu) – AMOR (miłość), Miasto Wiecznej Miłości, dlatego warto zastanowić się, czy zamiast tradycyjnego hucznego wesela, nie lepiej po cichej ceremonii pójść z ukochaną osobą na romantyczna kolację z rzymskim tłem, a później - bez oczepin i weselnych przyśpiewek wybrać się na romantyczny nocny spacer.
Istnieją trzy kategorie polskich Młodych Par, które decydują się na ślub w Rzymie.
1.    Pary przyjeżdżające najczęściej same lub tylko ze świadkami i najbliższą rodziną.
2.    Polacy mieszkający już poza granicami, np. w Irlandii lub Wielkiej Brytanii, którzy decydują się na ślub w innym miejscu, bardziej romantycznym.
3.    Polacy regularnie mieszkający we Włoszech, którzy decydują się na szybkie i łatwe wzięcie ślub w konsulacie, pomijając włoski USC.

Formy zawarcia związku małżeńskiego na terenie Rzymu:
1.    Ślub cywilny przed Konsulem Polskim w Rzymie.
2.    Ślub cywilny przed Włoskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego.
3.    Ślub kościelny w Polskim Kościele w Rzymie.
4.    Ślub konkordatowy we Włoskim Kościele.

Autor
Barbara Pawlukiewicz
www.slubwrzymie.com

Nessun commento:

Posta un commento